Automatyka przemysłowa to jedna z dziedzin inżynierii elektrycznej, która zajmuje się szeroko pojętą automatyzacją procesów produkcyjnych. Dowiedz się więcej na temat automatyki przemysłowej.
Do kontroli procesu produkcyjnego potrzebne są elementy, które dadzą odpowiedni sygnał do sterownika o stanie aktualnym produkcji, pozycji itp. Istnieje coraz większa paleta wyboru czujników dając coraz szrsze spektrum możliwości kontroli procesu. W naszej pracy wykorzystujemy elementy tylko renomowanych firm. Przykładami tego typu elementów są:
Są to elementy montowane najczęściej na linii produkcyjnej. Oprócz tego w szafach sterowniczych montuje się różnego rodzaju przekaźniki (w tym przekaźniki bezpieczeństwa), falowniki, przetworniki do czujników itp.
Sterownik to serce układu automatyki przemysłowej. PLC czyli programowalny sterownik logiczny to jeden z najczęściej obok komputerów przemysłowych i przekaźników programowalnych element sterujący.
W sterowniku znajduje się program, który odpowiada za pracę całej linii. Diagnozuje, przetwarza informacje przychodzące, a następnie na podstawie wcześniej przygotowanego programu podejmuje decyzje i przesyła informacje do elementów wykonawczych na temat parametrów pracy. Pracujemy na PLC takich firm jak:
HMI z ang. Human – Machine Interface to po polsku nic innego jak panel operatorski. Panelem operatorskim mogą być zestawy przycisków oraz potencjometrów i przełączników jak i również coraz częściej stosowane panele operatorskie dotykowe.
Panele dotykowe HMI to nowoczesne rozwiązanie stosowane w połączeniu z PLC. Dla prostych i niwymagających rozwiązań stanowią wygodną alternatywę dla wielu przycisków i przełączników, a ponadto oferują możliwości wizualizacji procesu. Ponadto umożliwiają podgląd parametrów pracy linii, regulacji nastaw i kontroli procesu.
Zdecydowanie większe możliwości (ale nie wykluczające współpracy z HMI) są systemy SCADA (z j. ang. Supervisory Control And Data Acquisition). Systemy te jak sama nazwa wskazuje są systemem nadrzędnym.
W sytuacji, kiedy potrzebujemy komunikować się z wieloma PLC, zbierać i archiwizować dane o procesach czy też wykorzystywać bazy danych system SCADA jest optymalnym rozwiązaniem.
Automatyka przemysłowa to ponadto także komunikacja i protokoły komunikacyjne pomiędzy urządzeniami.
O ile elementy typu czujniki przetworniki mogą mieć wyjścia analogowe i cyfrowe i w ten sposób komunikują się z PLC tak w przypadku urządzeń wchodzących w skład linii komunikacja przechodzi na wyższy poziom.
Coraz więcej jest także elementów, które muszą wymieniać ogromne ilości informacji w czasie rzeczywistym.
Z pomocą przychodzą tutaj rozwiązania sieciowe takie jak:
czy też Ethernet przemysłowy
Skontaktuj się z odpowiednim działem i otrzymaj warunki współpracy.