Automatyka przemysłowa maszyn
Automatyka przemysłowa to jedna z dziedzin inżynierii elektrycznej, która zajmuje się szeroko pojętą automatyzacją procesów produkcyjnych.
Celem stosowania automatyki w przemyśle jest redukcja udziału człowieka w procesie produkcyjnym, dzięki czemu zapewniona jest:
- większa wydajność procesów produkcyjnych,
- powtarzalność procesów i stała jakość,
- kontrola nad procesem.
Zajmujemy się automatyką przemysłową w pełnym jej zakresie.
Automatyka przemysłowa – integracja
Polega na połączeniu w jeden sprawnie działający system elementów wykonawczych maszyny lub linii produkcyjnej. Przykładem takich elementów są: silniki, napędy, serwo napędy, elektrozawory (pneumatyczne i hydrauliczne), pompy itp. System tworzą dodatkowo elementy kontrolno-pomiarowe np. czujniki, inicjatory, urządzenia pomiarowe, systemy wizyjne. Ponadto nad całością czuwa układ sterujący (przekaźnik programowalny, PLC, komputer przemysłowy), a układem poprzez system komunikacji można sterować z panelu operatorskiego tradycyjnego bądź dotykowego.
Aparatura Kontrolno – Pomiarowa
Do kontroli procesu produkcyjnego potrzebne są elementy, które dadzą odpowiedni sygnał do sterownika o stanie aktualnym produkcji, pozycji itp. Istnieje coraz większa paleta wyboru czujników dając coraz szrsze spektrum możliwości kontroli procesu. W naszej pracy wykorzystujemy elementy tylko renomowanych firm. Przykładami tego typu elementów są:
- inicjatory (czujniki indukcyjne) – elementy pozwalające na skontrolowanie pozycji po zbliżeniu się do niego,
- czujniki pojemnościowe,
- czujniki optyczne,
- mierniki wielkości fizycznych (mierniki prądu, napięcia, temperatury, ciśnienia),
- czy też systemy wizyjne.
- elementy bezpieczeństwa (kurtyny, skanery)
- i inne
Są to elementy montowane najczęściej na linii produkcyjnej. Oprócz tego w szafach sterowniczych montuje się różnego rodzaju przekaźniki (w tym przekaźniki bezpieczeństwa), falowniki, przetworniki do czujników itp.
PLC
Sterownik to serce układu automatyki przemysłowej. PLC czyli programowalny sterownik logiczny to jeden z najczęściej obok komputerów przemysłowych i przekaźników programowalnych element sterujący.
W sterowniku znajduje się program, który odpowiada za pracę całej linii. Diagnozuje, przetwarza informacje przychodzące, a następnie na podstawie wcześniej przygotowanego programu podejmuje decyzje i przesyła informacje do elementów wykonawczych na temat parametrów pracy. Pracujemy na PLC takich firm jak:
- SIEMENS
- ALLEN BRADLEY (Rockwell Automation)
- Mitsubishi
- Omron
- i innych
HMI / SCADA
HMI z ang. Human – Machine Interface to po polsku nic innego jak panel operatorski. Panelem operatorskim mogą być zestawy przycisków oraz potencjometrów i przełączników jak i również coraz częściej stosowane panele operatorskie dotykowe.
Panele dotykowe HMI to nowoczesne rozwiązanie stosowane w połączeniu z PLC. Dla prostych i niwymagających rozwiązań stanowią wygodną alternatywę dla wielu przycisków i przełączników, a ponadto oferują możliwości wizualizacji procesu. Ponadto umożliwiają podgląd parametrów pracy linii, regulacji nastaw i kontroli procesu.
Zdecydowanie większe możliwości (ale nie wykluczające współpracy z HMI) są systemy SCADA (z j. ang. Supervisory Control And Data Acquisition). Systemy te jak sama nazwa wskazuje są systemem nadrzędnym.
W sytuacji, kiedy potrzebujemy komunikować się z wieloma PLC, zbierać i archiwizować dane o procesach czy też wykorzystywać bazy danych system SCADA jest optymalnym rozwiązaniem.
Automatyka przemysłowa, a komunikacja i protokoły komunikacyjne
Automatyka przemysłowa to ponadto także komunikacja i protokoły komunikacyjne pomiędzy urządzeniami.
O ile elementy typu czujniki przetworniki mogą mieć wyjścia analogowe i cyfrowe i w ten sposób komunikują się z PLC tak w przypadku urządzeń wchodzących w skład linii komunikacja przechodzi na wyższy poziom.
Coraz więcej jest także elementów, które muszą wymieniać ogromne ilości informacji w czasie rzeczywistym.
Z pomocą przychodzą tutaj rozwiązania sieciowe takie jak:
- ProfiBUS
- DeviceNET
- CAN/CANOpen
czy też Ethernet przemysłowy
- ProfiNET
- Ethernet/IP
Zobacz także: Robotyka i stanowiska zrobotyzowane, Linie produkcyjne i technologiczne, Projektowanie i budowa maszyn przemysłowych, Utrzymanie ruchu i serwis maszyn.