OFERTA

Przenośniki taśmowe

Bez przenośników taśmowych i transporterów trudno o efektywną pracę linii produkcyjnych.

Przenośniki taśmowe - nasza oferta:

To absolutnie podstawowy element każdego przedsiębiorstwa produkcyjnego. IMI-Polska oferuje unikalne, wysokiej jakości systemy, które usprawniają proces produkcji i redukują koszty. Nasze przenośniki i transportery umożliwiają przenoszenie wszelkiego rodzaju materiałów – sypkich, zbitych, pojemników, puszek i wielu innych.

Oferujemy różnorodne, niezawodne mechanizmy, bazujące na komponentach najlepszych na rynku producentów. W zakresie przenośników proponujemy m.in. ten produkt w wariancie transportera taśmowego.

Jak działają przenośniki taśmowe?

Przenośniki taśmowe to istotny element nowoczesnych linii produkcyjnych, który odpowiada za transportowanie gotowych produktów, czy półfabrykatów z jednego miejsca do drugiego. Wdrożona w ten sposób automatyzacja produkcji nie tylko redukuje jej koszty, ale wyraźnie zwiększa wydajność. Jak działają przenośniki taśmowe? Jakie korzyści przynosi wykorzystanie ich w liniach produkcyjnych? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

Czym jest i jak działa przenośnik taśmowy?

Przenośnik taśmowy można określić jako prostą konstrukcję, która służy do ciągłego transportowania produktów o różnym rozmiarze, czy kształcie. Składa się ona z kilku podstawowych elementów, a mianowicie:

  • konstrukcji wsporczej (ramy, obudowy);
  • zespołu napędowego;
  • jednostki transportującej (taśmy);
  • zespołu kierującego i napinającego;
  • układu załadunkowego i wyładunkowego.

W tym miejscu warto podkreślić, że konstrukcja przenośnika taśmowego może zostać dopasowana do konkretnych potrzeb przedsiębiorstwa. Co więcej, może on występować nie tylko jako odrębne urządzenie, ale także jako element nowoczesnej linii przemysłowej. W tym przypadku projektowanie linii produkcyjnej powinno uwzględniać odpowiednie rozmieszczenie przenośników taśmowych, które łączą poszczególne roboty przemysłowe. Równie istotne jest dobranie odpowiednich typów transporterów, które budową powinny być dostosowane do specyfiki danej linii produkcyjnej. Warto również odpowiednio dobrać materiał, z którego będzie wykonana taśma, przy czym należy uwzględnić rodzaj transportowanych ładunków. Sama taśma może być wykonana bowiem nie tylko z gumy, ale również silikonu, PVC, plecionego płótna, czy nawet metalu. Może również różnić się szerokością, a zależności od rodzaju przenośnika może poruszać się w jednym lub dwóch kierunkach.

W jaki sposób działa przenośnik taśmowy? Jest to urządzenie służące do transportu ciągłego, za który odpowiada wbudowana taśma. To właśnie na niej umieszczane są produkty, które w automatyczny sposób przemieszczane są w kierunku innego stanowiska, czy robota przemysłowego. Mogą być one wkładane i zdejmowane z taśmy zarówno ręcznie, jak i przez chwytaki robotów odpowiadających za wykonanie kolejnego procesu produkcyjnego. W ten sposób wdrażana jest automatyzacja i robotyzacja procesów produkcyjnych, które mogą być wykonywane w sposób ciągły. Człowiek w tym przypadku pełni rolę nadzorczą, kontrolując prawidłowe funkcjonowanie automatycznej linii produkcyjnej. Ma również możliwość zatrzymania taśmy, co jest konieczne w przypadku jakiejkolwiek nieprzewidzianej lub niebezpiecznej sytuacji.

 

Gdzie przenośniki taśmowe sprawdzają się najlepiej?

Rodzaje przenośników taśmowych

Przenośniki taśmowe to zdecydowanie najpopularniejszy rodzaj transporterów, które są wykorzystywane obecnie w przemyśle. Wynika to z faktu, że są to konstrukcje, które mogą różnić się budową oraz przeznaczeniem. W efekcie sprawdzają się we wszystkich gałęziach przemysłu, a także firmach logistyce, firmach kurierskich, czy sklepach. Najczęściej są to przenośniki poziome, pochyłe (wznoszące lub opadające) lub łuki taśmowe. Co więcej, w przypadku długich przenośników mogą to być rozwiązania wyposażone w taśmę odwracaną w drodze powrotnej lub konstrukcję z taśmą zwijaną w rurę w środkowej części trasy. Elementem dodatkowym może być również wbudowana waga, miernik przepływu, czy czujnik temperatury. Wszystko to sprawia, że rodzaj przenośnika taśmowego można dopasować do specyfiki oraz wymagań konkretnej linii produkcyjnej.

Podziału przenośników taśmowych można dokonać również ze względu na kształt zastosowanej w nich taśmy, która powinna być dopasowana do rodzaju transportowanych produktów. Mogą to być bowiem urządzenia wyposażone w taśmę płaską, korytkową lub nieckową. Ta ostatnia stosowana jest w przypadku przenośników taśmowych przeznaczonych do transportu materiałów sypkich, czy granulowanych. Kształt i szerokość taśmy determinuje również wielkość produktów, które mogą być transportowane przy jej zastosowaniu. Jest to szczególnie ważne w przypadku linii pakujących, które są wykorzystywane do pakowania różnego rodzaju materiałów. W tym przypadku lepiej postawić na szerszą taśmę, co daje o wiele większe możliwości.

Zastosowanie przenośników taśmowych

Powszechnie wiadomo, że przenośniki taśmowe wykorzystuje się w praktycznie każdej gałęzi przemysłu, niezależnie od tego, czy jest to produkcja ozdób choinkowych, czy wytwarzanie jedzenia. Oczywiście w przypadku przemysłu spożywczego przenośnik musi posiadać odpowiedni atest, który pozwala na jego kontakt z żywnością. Warto jednak mieć świadomość, że przenośniki taśmowe to urządzenia, których zastosowanie jest dużo szersze. Wykorzystywane są bowiem nie tylko w liniach produkcyjnych, gdzie odpowiadają za transport pomiędzy poszczególnymi robotami przemysłowymi, ale także w liniach pakujących. W tym przypadku przenośnik dostarcza pakowane wyroby do miejsca, gdzie następuje ich zapakowanie do opakowania zbiorczego. Tego typu przenośniki taśmowe bardzo często posiadają wbudowaną wagę, czy miernik przepływu co pozwala z dużą dokładnością pakować między innymi produkty sypkie, czy ziarniste. Do czego jeszcze wykorzystywane są przenośniki taśmowe? Używa się ich w logistyce, czy firmach kurierskich, gdzie upraszczają przyjmowanie ładunków, które są rozładowywane z ciężarówek, czy ich rozdzielanie i przekazywanie do magazynów. Wykorzystywane są również w różnego rodzaju sortowniach, gdzie transportowany przez nie asortyment podlega podziałowi. Najprostsze przenośniki taśmowe można spotkać również w wielu sklepach, gdzie odpowiadają za przemieszczanie towarów przy kasie.

Przenośniki taśmowe w nowoczesnych liniach produkcyjnych

Jak już wspomniano trudno wyobrazić sobie nowoczesne linie produkcyjne bez przenośników taśmowych. Wynika to z faktu, że tego typu transportery można skutecznie wdrożyć do każdej linii produkcyjnej, co jest możliwe dzięki spersonalizowaniu ich pod konkretne potrzeby. W efekcie mogą to być zarówno rozległe sieci połączeń, jak i systemy transportu bliskiego, których wydajność można dostosować do specyfiki danej produkcji. Integracja z robotami przemysłowymi pozwala natomiast wygodnie sterować produkcją, a także dążyć do standaryzacji wszystkich procesów zachodzących w przedsiębiorstwie przemysłowym. Projektując linię produkcyjna należy zatem nie tylko odpowiednio dobrać wchodzące w jej skład roboty przemysłowe, ale również zadbać o odpowiednią komunikację poszczególnych urządzeń, co pozwala zautomatyzować produkcję. Bardzo ważna jest również odpowiednia synchronizacja, ponieważ przenośnik taśmowy powinien transportować produkty w tempie odpowiadającym innym urządzeniom wchodzącym w skład linii produkcyjnej. W efekcie wszystkie procesy mogą zostać wykonane w należyty sposób, cała linia funkcjonować w sposób wydajny i płynny.

Zalety wykorzystania przenośników taśmowych w liniach produkcyjnych

Projektując linię produkcyjną dąży się z reguły do tego, by była nowoczesna, funkcjonalna oraz bezobsługowa. Umieszczając w niej przenośniki taśmowe można ograniczyć, a w niektórych przypadkach nawet całkowicie wyeliminować czynnik pracę ludzką z procesu produkcyjnego. Jest to rozwiązanie korzystne pod względem kosztów, ponieważ mimo iż budowa nowej linii produkcyjnej lub modernizacja dotychczasowej jest zazwyczaj kosztowną inwestycją, to w długoterminowej perspektywie koszty produkcji spadają. Co więcej, zautomatyzowana linia produkcyjna może pracować w sposób ciągły, ponieważ maszyny nie męczą się i nie potrzebują urlopu. Nie zażądają również podwyżki wynagrodzenia, w związku z czym można długoterminowo planować koszty produkcji. Praca wykonywana w tym przypadku przez człowieka ogranicza się do funkcji kontrolnej, ponieważ odpowiada on za prawidłowe ustawienie maszyn oraz bieżącą kontrolę ich działania.

Jakie jeszcze zalety przynosi wykorzystanie przenośników taśmowych w liniach produkcyjnych? Przede wszystkim zwiększenie wydajności zarówno jeżeli chodzi o samą produkcję, jak i procesy pakowania. W efekcie firma może produkować więcej, co w połączeniu z niższymi kosztami działalności przekłada się na wzrost konkurencyjności w postaci niższych cen końcowych. Warto również zwrócić uwagę na fakt, że dzięki zautomatyzowaniu procesów produkcyjnych poprzez wdrożenie przenośników taśmowych można wyeliminować inne maszyny i urządzenia (m.in. do transportu kołowego), których użytkowanie było niewygodne bądź nieopłacalne ekonomicznie. Korzyścią z pewnością jest także zwiększenie bezpieczeństwa na hali produkcyjnej, ponieważ ograniczenie czynności transportowych wykonywanych przez człowieka przekłada się bezpośrednio na zmniejszenie ilości wypadków przy pracy.

Na co zwrócić uwagę wdrażając przenośniki taśmowe do linii produkcyjnej?

Przedsiębiorcy, którzy chcieliby wdrożyć przenośniki taśmowe do linii produkcyjnej powinni pamiętać o tym, że warto stawiać na spersonalizowane rozwiązania, które zostaną dopasowane do specyfiki danej produkcji oraz inny maszyn i urządzeń wchodzących w skład linii. Jest to kluczowe jeżeli chodzi o osiągnięcie maksymalnej wydajności produkcji. Wszystkie roboty przemysłowe powinny być odpowiednio zintegrowane, co pozwala w wygodny sposób nimi sterować oraz je kontrolować.

O czym jeszcze pamiętać przy wyborze przenośników taśmowych? Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na jakość, którą gwarantują dostawcy tego typu rozwiązań. Wynika to z faktu, że nawet niewielka awaria przenośnika zintegrowanego z linią produkcyjną może powodować jej całkowite unieruchomienie, a co za tym idzie przerwanie produkcji. Im dłużej będzie to trwało, tym większe straty odniesie firma, co nakazuje zwrócić również uwagę na jakość usług serwisowych. Powinny być one priorytetem dla producenta przenośników taśmowych, ponieważ musi on rozumieć, że przywrócenie produkcji wymaga szybkiej i zdecydowanej reakcji.

Podsumowując należy stwierdzić, że automatyzacja i robotyzacja procesów produkcyjnych, która w dzisiejszych czasach jest wręcz koniecznością nie byłaby możliwa bez zastosowania przenośników taśmowych w liniach produkcyjnych. Są to bowiem urządzenia, które nie tylko pozwalają wyeliminować czynnik ludzki z produkcji, ale również zdecydowanie zwiększyć wydajność procesów produkcyjnych, czy związanych z pakowaniem.

Korzyści z zastosowania przenośników taśmowych:

1

Korzyść 1

2

Korzyść 2

3

Korzyść 3

Podejmij z nami
współpracę

Skontaktuj się z odpowiednim działem i otrzymaj warunki współpracy.