Ocena ryzyka maszyny w automatyce przemysłowej Ocena ryzyka maszyny to proces analizowania potencjalnych zagrożeń związanych z maszyną lub urządzeniem w miejscu pracy. Jej celem jest identyfikacja i redukcja ryzyka do…
Spis treści
Programowalne sterowniki logiczne, czyli serce automatyki przemysłowej
Przemysł 4.0, bazujący na wysoko rozwiniętych liniach produkcyjnych, nie mógłby sprawnie funkcjonować bez sterowników PLC. Poszczególne elementy tych linii poprawnie komunikując się ze sobą, zapewniają bowiem powtarzalną jakość produkcji, obniżenie jej kosztów, zwiększenie wydajności poszczególnych procesów produkcyjnych oraz uniezależnienie całego procesu od pracy człowieka. Programowanie PLC to jeden z najważniejszych momentów tworzenia linii produkcyjnej.
Jaką funkcję pełnią sterowniki PLC?
Można powiedzieć, że sterowniki PLC stanowią jądro każdego układu automatyki przemysłowej, bez którego nie sposób mówić o nowoczesnym procesie produkcyjnym szytym na miarę Czwartej Rewolucji Przemysłowej. Ale czym właściwie są te programowalne sterowniki logiczne (ang. programmable logic controller – PLC)? Przede wszystkim są to jedne z najczęściej używanych (obok komputerów przemysłowych oraz przekaźników programowalnych) elementów sterujących, wykorzystywanych w różnego rodzaju maszynach i urządzeniach wykorzystywanych na różnych etapach procesu technologicznego. W sterowniku znajduje się program, który odpowiada za pracę całej linii produkcyjnej. Umożliwia on przetwarzanie informacji, diagnozowanie ewentualnych problemów, sprawne podejmowanie decyzji oraz przesyłanie informacji do elementów wykonawczych na temat parametrów pracy konkretnego urządzenia. Odpowiednie programowanie PLC to niezwykle istotny element sprawnie funkcjonującej automatyki przemysłowej oraz ważna część działalności IMI-POLSKA, która pracuje na programowalnych sterownikach logicznych między innymi takich firm jak Siemens, Allen Bradley (Rockwell Automation), Mitsubishi, Omron i wielu innych.
Programowanie PLC – podstawa skutecznej automatyzacji produkcji
Projektowanie i budowa zaawansowanych technologicznie maszyn to jeden z filarów działalności IMI-Polska. Każda projektowana przez nas maszyna tworzona jest pod klucz, z uwzględnieniem wymagań konkretnej branży i konkretnego procesu dla którego została pomyślana, tak aby mogła najlepiej spełniać swoje funkcje. Bez względu na to, czy jest to branża automotive, branża spożywcza, przemysł ciężki czy też branża farmaceutyczna, wszędzie tam automatyzacja produkcji oparta na precyzyjnie zaprojektowanych i wykonanych urządzeniach i liniach produkcyjnych to jeden z kluczy do podniesienia jakości produkcji, zwiększenia jej wydajności, a tym samym – do zwiększenia zysków danego przedsiębiorstwa. Niezwykle istotnym elementem każdej nowoczesnej linii produkcyjnej jest odpowiednie programowanie sterowników logicznych maszyny (PLC), które odpowiadają za sprawne funkcjonowanie linii oraz zapewniają szybką reakcję na ewentualne usterki. Dzięki bezbłędnie działającym sterownikom całość procesów przebiega w możliwie najszybszy i najbardziej dokładny sposób. Dużą rolę w procesie programowania sterowników PLC stanowi też bieżąca konserwacja oraz szybka diagnostyka połączona z naprawą ewentualnych błędów już po wdrożeniu danego procesu.
Programowanie PLC – System naczyń połączonych
Sterowniki PLC sprawdzają się doskonale we wszystkich branżach w których na większą lub mniejszą skalę stosowana jest automatyzacja procesów produkcyjnych, w tym zautomatyzowane stanowiska, bazujące na procesach wykonywanych w sposób cykliczny. Programowanie PLC daje możliwość ciągłego dostosowywania i ulepszania poszczególnych parametrów sterowników, tak aby dopasować je do konkretnych potrzeb wynikających z danego typu produkcji czy też zmian w produkcji. Sprawne i funkcjonalne linie produkcyjne to dziś standard bez którego trudno o skuteczny i szybki proces produkcji oraz optymalną integrację automatyki przemysłowej. Skuteczne programowanie PLC to jeden z filarów sprawnie działającego systemu automatyzacji produkcji, który będąc elementem układu sterującego (obok przekaźników programowalny czy komputerów przemysłowych), czuwa nad całością systemu automatyki przemysłowej. Połączenie sterowników PLC z odpowiednimi czujnikami pozwala na kontrolę przebiegu procesów produkcyjnych na każdym etapie.
Zobacz także:
- Automatyka przemysłowa
- Automatyzacja produkcji
- Automatyzacja procesu spawania
- Kim jest integrator automatyki przemysłowej?
- Automatyzacja procesów produkcyjnych
- Dyrektywa Maszynowa – obowiązki producenta, odpowiedzialność pracodawcy
- Certyfikacja maszyn CE
- Obliczenia wytrzymałościowe
- Projektowanie i budowa maszyn przemysłowych
- Linie produkcyjne i technologiczne