• Dla managera
  • 11.07.2021

Automatyzacja procesów produkcyjnych

Automatyzacja procesów produkcyjnych

Jak automatyzacja i robotyzacja procesów produkcyjnych wpływa na dzisiejszy świat? Czy zastanawiałeś się kiedyś jak mogła by wpłynąć na twoją firmę? Na obniżenie kosztów produkcji przy  jednoczesnym wzroście wydajności i jakości?

Od wielu lat powszechnie wiadomo, że liderem w dziedzinie automatyzowania procesów produkcyjnych jest branża automotive. Związane jest to głównie z wysokimi wymogami jakościowymi stawianymi przez klientów oraz koniecznością dużej powtarzalności produktowej. W ostatnim czasie trend automatyzacji procesów produkcyjnych, głównie za sprawą wciąż rosnących kosztów pracowniczych przenosi się również na inne sektory i branże także dla przedsiębiorstw z sektora MŚP.

Do niedawna inwestowanie w zaawansowane linie produkcyjne było domeną jedynie dużych firm.   W ostatnim czasie ze względu na rozwój rynku oraz wysokie wymagania konsumenckie, coraz więcej małych i średnich firm sięga po rozwiązania z zakresu robotyzacji i automatyzacji. Sprzyja temu duża ilość programów unijnych oraz funduszy rozwojowych, które sprawiają iż nowe technologie stają się dostępne dla każdego.

Wielu z nas zada sobie pytanie, po co automatyzować zakład, skoro od lat sprawdzają się w nim metody tradycyjne. Każdy jednak zauważa skokowy wzrost kosztów wynagrodzeń, energii elektrycznej, a także ciągle rosnące wymagania klientów związane z coraz krótszymi terminami realizacji zamówień. Warto mieć na uwadze, że wdrożenie linii produkcyjnych w zakładzie może nieść za sobą wiele korzyści takich jak:

– znaczny spadek ilości reklamacji, poprzez zminimalizowanie możliwości wystąpienia wad produkcyjnych,

– zmniejszenie kosztów produkcji związane ze wzrostem wydajności oraz brakiem ryzyka przerwania ciągłości produkcji (maszyna nie choruje i nie odpoczywa),

– poprawa bezpieczeństwa pracy,

– zadowolenie klientów związane z wysoką powtarzalności i dokładnością wykonania, przekładające się na najwyższą jakość produktu.

Wg ekspertów automatyzacja firmy może zwiększyć efektywność  produkcji nawet o 40%. Nadal jednak poziom automatyzacji w Polsce jest na stosunkowo niskim poziomie. Przykładem może być to, że w kraju nad Wisłą na każde 10 tysięcy pracowników jest zaledwie 18 robotów. W Niemczech są to 273 roboty (dane Międzynarodowej Federacji Robotyki). Dane te pokazują, że szybka industrializacja zakładu w dużej mierze może przyczynić się stworzenia przewagi nad konkurencją już dzisiaj.

Niezwykle istotnym elementem poprzedzającym rozpoczęcie inwestycji jest określenie ROI (stopy zwrotu inwestycji). Parametr ten uwzględnia koszty budowy linii, koszty serwisowe, koszty przeglądów oraz koszty utrzymania ruchu. Dobrze opracowana i zaprojektowana maszyna może się zwrócić nawet w ciągu 1-2 lat. Natomiast bardzo ważnym elementem jest przygotowanie dobrze opracowanej koncepcji. W tej kwestii świetnie sprawdza się AGILE’owy model współpracy, o którym pisaliśmy w artykule https://imi-polska.pl/jakie-korzysci-przynosi-agile-w-przemysle/ .

Dobrze zaprojektowana i wykonana maszyna przez profesjonalną firmę może zwrócić się bardzo szybko. Niezwykle istotne jest jednak, aby już na etapie przygotowywania koncepcji dobrać rozwiązania, stricte dopasowane do potrzeb. W końcu liczy się finalny „business case”.

Zobacz także:

  1. Automatyka przemysłowa
  2. Automatyzacja produkcji
  3. Automatyzacja procesu spawania
  4. Kim jest integrator automatyki przemysłowej?
  5. Dyrektywa Maszynowa – obowiązki producenta, odpowiedzialność pracodawcy
  6. Certyfikacja maszyn CE
  7. Obliczenia wytrzymałościowe
  8. Projektowanie i budowa maszyn przemysłowych
  9. Linie produkcyjne i technologiczne
  10. Programowanie PLC

 

 

4.9/5 - (10 votes)

Udostępnij artykuł: