• Dla managera
  • 17.08.2021

Automatyzacja procesu spawania

Automatyzacja procesu spawania

Jeśli marzysz o stworzeniu przedsiębiorstwa wpisującego się w model Przemysłu 4.0, postaw na modernizację procesów wytwórczych. Jednym z rozwiązań, w które warto zainwestować, jest automatyzacja procesu spawania.

 

Zaproś innowacyjne technologie do swojego przedsiębiorstwa

Zastosowanie najnowszych rozwiązań technologicznych w przedsiębiorstwach to gwarancja zwiększonej wydajności, polepszenia jakości produkcji oraz, co nie mniej istotne, duże oszczędności. To wszystko przekłada się z kolei na lepszą pozycję firmy na rynku. W związku z tym warto wdrożyć w przedsiębiorstwach rozwiązania idące z duchem czasu oraz usprawniające wiele procesów produkcyjnych. Chociaż praca ludzkich rąk bywa czasami niezastąpiona, w nowoczesnych przedsiębiorstwach szytych na miarę Czwartej Rewolucji Przemysłowej robotyzacja i automatyzacja zaczynają odgrywać kluczową rolę. Warto mieć świadomość, że rozwiązania Przemysłu 4.0, w tym automatyzacja procesów, nie dotyczą już tylko i wyłącznie dużych firm czy fabryk, ale również małych i średnich przedsiębiorstw. Automatyzacja już dawno przestała być opłacalna jedynie w kontekście produkcji seryjnej, ale coraz częściej ma miejsce również przy produkcji zindywidualizowanych wyrobów tworzonych na zamówienie klienta. Współczesna zaawansowana technologia sprawia, że robotyzować i automatyzować można dzisiaj naprawdę wiele procesów, wśród nich również te najbardziej skomplikowane i nietypowe. Zdecydowanie warto postawić na modernizację procesów wytwórczych (wprowadzając np. roboty przemysłowe), bowiem przynosi ona wymierne korzyści i gwarantuje produkcję wysokiej jakości.

automatyzacja procesu spawania

 

Automatyzacja procesu spawania – Spawanie robotem

Jednym z usprawnień, w które warto zainwestować w przedsiębiorstwach szytych na miarę Industry 4.0. jest robotyzacja procesów spawalniczych. Spawanie to nieodzowny element wielu procesów produkcyjnych. W firmach z branży automotive, elektrotechnicznej czy przemyśle ciężkim spawanie odgrywa podstawową rolę w procesach wytwórczych. Jednocześnie spawanie jest czynnością, która wymaga dużych umiejętności i precyzji, wypracowywanych nierzadko przez lata pracy i praktykę ludzkich rąk. Jednak nowoczesne roboty i przyrządy spawalnicze potrafią w sposób zdumiewający zastąpić pracę człowieka i działają z bardzo wysoką skutecznością. Nowoczesne stanowiska zrobotyzowane z niezwykłą precyzją i szybkością wykonują szereg czynności składających się na proces spawania. Roboty oraz oprzyrządowanie do nich zintegrowane z pracą ludzi (choćby sterujących maszynami) unowocześniają produkcję w wielu branżach: od motoryzacji, elektroniki po metalurgię i wiele innych.

 

Automatyzacja procesu spawania – zalety

Spawanie robotem pozwala osiągnąć dokładne i estetyczne złącza w szybkim tempie. Ponadto zastąpienie pracy ludzkiej maszynami ogranicza kontakt pracowników z często niezdrowym środowiskiem pracy. Spawanie robotem, dzięki swojej precyzji oraz szybkości, minimalizuje ponadto użycie materiałów spawalniczych. Dodatkowym atutem jest fakt, iż automatyzacja spawania generuje mniej odpadów i odprysków, a także daje możliwość większej kontroli nad jego poszczególnymi parametrami. Spawanie przy użyciu zaawansowanych technologicznie robotów oraz oprzyrządowania spawalniczego to również większa precyzja i duża wydajność, bowiem maszyna – w przeciwieństwie do ludzi – może pracować 24 godziny na dobę bez straty dla jakości i szybkości procesu. Dzięki temu otrzymujemy gwarancję stałego poziomu wydajności, wysokiej powtarzalności procesu, co bywa trudne, a nawet niemożliwe do osiągnięcia przy pracy manualnej. Współczesne firmy integrujące procesy przemysłowe, w których zakresie działalności mieszczą się także m.in. projektowanie maszyn przemysłowych, budowa linii produkcyjnych oraz budowa maszyn produkcyjnych są w stanie zaprojektować roboty oraz oprzyrządowanie spawalnicze pod „pod klucz”, idealnie skomponowane dla danej branży i konkretnej produkcji.

Zobacz także:

  1. Automatyzacja produkcji
  2. Automatyka przemysłowa
  3. Certyfikacja maszyn CE
  4. Programowanie PLC
  5. Linie produkcyjne i technologiczne
  6. Projektowanie i budowa maszyn przemysłowych
  7. Przenośniki i transportery
  8. Roboty przemysłowe
  9. Biuro konstrukcyjne
  10. Obliczenia wytrzymałościowe
4.7/5 - (9 votes)

Udostępnij artykuł: