• Dla managera
  • 06.09.2021

Automatyzacja produkcji

Automatyzacja produkcji

Powtarzalność procesów produkcyjnych, przyspieszenie czasu produkcji oraz poprawa jakości finalnego produktu, to tylko najważniejsze zalety, jakie niesie ze sobą automatyzacja produkcji. Zdecydowanie warto skorzystać z najnowszych osiągnięć Przemysłu 4.0 i przenieść swoją firmę na wyższy poziom.

Osiągnięcia Przemysłu 4.0 dla dużych i małych firm

Postęp technologiczny ma bezpośredni wpływ na to, w jaki sposób odbywa się produkcja, a także oddziałuje na warunki pracy oraz styl życia ludzi. Od jakiegoś czasu jesteśmy świadkami dużych zmian w procesach produkcyjnych, które związane są z trwającą aktualnie Czwartą Rewolucją Technologiczną. Bazuje ona na osiągnięciach Przemysłu Trzeciej Generacji w ramach którego nastąpił rozwój wysokich technologii oraz na coraz szerszą skalę zaczęła pojawiać się automatyzacja, cyfryzacja i robotyzacja procesów produkcyjnych. Osiągnięcia Przemysłu 4.0. widoczne są w wielu płaszczyznach życia: począwszy od naszych miejsc zamieszkania (np. idea smart home) po inteligentne fabryki (smart factories), w których produkcja odbywa się przy zastosowaniu połączonych w jeden organizm linii produkcyjnych, maszyn, robotów czy komputerów. Automatyzacja procesów produkcyjnych ma dzisiaj miejsce już nie tylko w dużych firmach posiadających spory kapitał, ale zaczyna być dostępna i chętnie wykorzystywana również przez średnich i małych przedsiębiorców, zwiększając ich możliwości produkcyjne i poprawiając jakość oferowanych produktów. Możliwość produkcji nisko-seryjnych po kosztach produkcji seryjnych, komunikujące się między sobą maszyny, inteligentne czujniki i precyzyjne pomiary pomagające sprawować stałą kontrolę nad sprawnością procesów, to tylko niewielka część możliwości jakie dają najnowsze technologie, w tym automatyzacja produkcji.

automatyzacja produkcji

 

Automatyzacja produkcji – dla wielu branży

 

Z wprowadzeniem automatyki przemysłowej wiąże się wiele korzyści dla firm z różnorodnych branży. W wielu dziedzinach gospodarki automatyzacja jest wręcz wymagana, bowiem proces produkcyjny obliguje do ciągłego inwestowania w jego poszczególne etapy. Przykładem może być branża farmaceutyczna w której niezwykle istotna jest precyzja, sterylność i zgodność z wieloma, często zmieniającymi się w szybkim tempie, normami. Jednak automatyzacja na szeroką skalę to także branża spożywcza, branża automotive czy też przemysł ciężki. Wszędzie tam stanowiska zrobotyzowane, zaawansowane linie produkcyjne, wysoko wyspecjalizowane maszyny oraz najnowsze technologie zastępują w wielu procesach pracę ludzkich rąk i pomagają osiągnąć lepszą jakość i wydajność produkcji, a przy tym generują duże oszczędności kosztów. Przykładowo robotyzacja i automatyzacja takich żmudnych, czasochłonnych i męczących czynności jak paletyzacja pozwala spożytkować pracę ludzkich rąk w innym celu. Wiele branży wymaga też szybkiej reakcji na zmieniające się okoliczności, a automatyzacja procesów produkcyjnych jest w tym niezwykle pomocna. Decydując się na wdrożenie do przedsiębiorstwa konkretnych rozwiązań, warto skorzystać z usług doświadczonej firmy zajmującej się integracją automatyki, tak aby poprzez optymalne zestawienie elementów sieci móc osiągnąć maksymalne korzyści w ramach konkretnego rodzaju produkcji.

 

Automatyzacja produkcji – Integracja procesów

W celu automatyzacji produkcji w sposób najbardziej optymalny dla danego przedsiębiorstwa oraz rodzaju prowadzonej działalności, warto skorzystać z usług integratora automatyki. Integratorzy automatyzacji zajmują się takimi dziedzinami, jak: budowa linii produkcyjnych, budowa maszyn produkcyjnych, certyfikacja CE maszyn, projektowanie maszyn przemysłowych dla różnych branży. Automatyzacja procesów produkcyjnych to także szybka diagnostyka oraz likwidacja ewentualnych awarii, co z kolei zmniejsza ryzyko długotrwałych przestojów w produkcji. Ścisła współpraca integratora automatyki z przedsiębiorcą gwarantuje dostosowanie rozwiązań do konkretnego typu produkcji oraz optymalizację rozwiązań, które wychodzą naprzeciw zindywidualizowanym potrzebom poszczególnych klientów. Automatyzacja produkcji idąca z duchem czasu, to inwestycja, która przyniesie wielowymiarowe korzyści i pomoże zyskać przewagę nad konkurencją.

Zobacz także:

  1. Automatyka przemysłowa
  2. Programowanie PLC
  3. Automatyzacja procesu spawania
  4. Kim jest integrator automatyki przemysłowej?
  5. Automatyzacja procesów produkcyjnych
  6. Dyrektywa Maszynowa – obowiązki producenta, odpowiedzialność pracodawcy
  7. Certyfikacja maszyn CE
  8. Obliczenia wytrzymałościowe
  9. Projektowanie i budowa maszyn przemysłowych
  10. Linie produkcyjne i technologiczne
4.7/5 - (6 votes)

Udostępnij artykuł: