• Dla managera
  • 11.08.2021

Kim jest integrator automatyki przemysłowej?

Kim jest integrator automatyki przemysłowej?

Wdrożenie systemów automatyki przemysłowej to wiele korzyści nie tylko dla dużych firm, ale także dla małych i średnich przedsiębiorstw. Dynamiczne zmiany w procesach produkcji sprawiają, że integracja automatyki przemysłowej staje się dziś koniecznością w wielu branżach.

Integracja automatyki jako element Przemysłu 4.0

Jesteśmy aktualnie świadkami tzw. Czwartej Rewolucji Przemysłowej znanej też pod nazwą Przemysłu 4.0. Pod tym pojęciem kryje się ogół możliwości, jakie dają nam obecnie wysoko rozwinięte technologie w przemyśle produkcyjnym, a także w wielu innych branżach. Produkcja w ramach Przemysłu  4.0 bazuje na inteligentnych maszynach, robotyzacji, automatyzacji oraz komunikacji. W świecie, w którym zaawansowane technologicznie systemy wykorzystywane są niemal na każdym etapie produkcji nie mogło zabraknąć firm, które zajmują się integracją automatyki, czyli m.in. projektowaniem, budową, montażem maszyn przemysłowych oraz łączeniem w funkcjonalną całość poszczególnych elementów systemów automatycznych, w celu zapewnienia jak najlepszego funkcjonowania fabryk i przedsiębiorstw. Zgodnie z definicją umieszczoną na stronie Stowarzyszenia Integratorów Systemów Sterujących i Informatycznych (ang. The Control and Information System Integrators Association –  www.controlsys.org), integratorzy automatyki zajmują się projektowaniem i wdrażaniem zaawansowanych systemów sterowania dla zakładów produkcyjnych, procesowych i innych obiektów przemysłowych. Firmy z tej branży, wykorzystując swoją wiedzę z zakresu inżynierii, technologii informacyjnej oraz biznesu pozwalają przedsiębiorcom z wielu branż na stworzenie przedsiębiorstwa szytego na miarę Czwartej Rewolucji Przemysłowej.

integrator automatyki przemysłowej

 

Automatyka przemysłowa – nie tylko w dużych firmach

Jak widać firmy zajmujące się integracją systemów automatyki przemysłowej świadczą duży zakres usług, takich jak projektowanie maszyn przemysłowych, budowa linii produkcyjnych, budowa maszyn produkcyjnych, ale też choćby certyfikacja CE maszyn. Z usług integratorów automatyki korzystają przedsiębiorstwa z wielu branż, w których automatyzacja i robotyzacja to dziś konieczność, a jednocześnie duża opłacalność, m.in. branża spożywcza, branża automotive, przemysł farmaceutyczny, przemysł ciężki. Do niedawna inwestowanie w zaawansowane linie produkcyjne było domeną jedynie dużych firm. Dzisiaj stanowiska zrobotyzowane i inne najnowsze osiągnięcia Przemysłu 4.0 coraz częściej wkraczają również do małych i średnich firm m.in. dzięki programom unijnym oraz funduszom rozwojowym. Integrator automatyki zestawi w sposób przemyślany poszczególne elementy linii produkcyjnej, tak aby działała w sposób sprawny i jak najmniej awaryjny. Odpowiednie połączenie silników, pomp, elektrozaworów i innych części systemu wraz z dodatkowymi elementami kontrolno-pomiarowymi (czujnikami, systemami wizyjnymi, urządzeniami pomiarowymi itp.) oraz układem sterującym zapewnia stałą jakość, wydajność oraz kontrolę nad wszystkimi etapami produkcji. Dzięki szczegółowemu badaniu potrzeb klientów, integratorzy automatyki przygotowują rozwiązania dopasowane do zindywidualizowanych potrzeb klientów. Dobre opracowanie i zaprojektowanie maszyn oraz odpowiednia integracja systemu, dopasowana stricte do konkretnego typu produkcji przynoszą wielowymiarowe korzyści.

 

Integrator automatyki przemysłowej , dlaczego warto skorzystać z usług?

Dobrze zaplanowane instalacje techniczne, nowoczesne roboty przemysłowe, zaawansowane linie produkcyjne tworzące sprawnie działający i łatwy w obsłudze system pozwalają zwiększyć wydajność oraz jakość produkcji a także ją zoptymalizować. Ponadto automatyzacja procesów oraz szybka diagnostyka i likwidacja ewentualnych usterek pozwalają na redukcję kosztów produkcji związanej ze zmniejszeniem ryzyka przerwania ciągłości produkcji. To wszystko sprawia, że dzięki industrializacji zakładu możliwe jest zyskanie przewagi nad konkurencją. Dobry integrator automatyki ściśle współpracuje z przedsiębiorcą, wychodząc naprzeciw jego oczekiwaniom i realizując projekty dostosowane do indywidualnych potrzeb oraz wymogów Przemysłu 4.0. Biuro konstrukcyjne, które tworzą wysoko wykwalifikowani inżynierowie, mechanicy, elektrycy i automatycy to gwarancja przemyślanych, sprawdzonych i optymalnych rozwiązań, które wygenerują oszczędności oraz zagwarantują bezpieczeństwo wdrażanych rozwiązań. Z kolei dzięki profesjonalnym narzędziom możliwe są m.in. obliczenia wytrzymałościowe konstrukcji oraz obliczenia ugięć i deformacji. Pozwala to integratorom informatyki na szybką ocenę prawidłowości założeń projektowych, obniża koszty produkcji za pomocą optymalizacji konstrukcji oraz zapewnia bezpieczeństwo docelowego użytkownika produktu.

Zobacz także:

  1. Linie produkcyjne i technologiczne
  2. Robotyka i stanowiska zrobotyzowane
  3. Certyfikacja maszyn CE
  4. Automatyka przemysłowa
  5. Automatyzacja produkcji
  6. Automatyzacja procesów produkcyjnych
  7. Dyrektywa Maszynowa – obowiązki producenta, odpowiedzialność pracodawcy
  8. Projektowanie i budowa maszyn przemysłowych
  9. Projektowanie instalacji elektrycznych – maszyny
  10. Programowanie PLC
4.8/5 - (10 votes)

Udostępnij artykuł: