• Dla managera
  • 28.03.2021

Jakie korzyści przynosi AGILE w przemyśle?

Czy zdarzyła Ci się kiedyś sytuacja, że mając potrzeby zautomatyzowania procesów w firmie brakowało Ci wiedzy jak to zrobić? Następnie wysyłałeś zapytanie ofertowe do 20 firm, na które odpowiedziało 10 z czego żadna nie dała rozwiązania dopasowanego do Twojego budżetu i satysfakcjonującego pod względem stopy zwrotu z inwestycji?

Od wielu lat dużo się mówi o SCRUM’owym modelu zarządzania w sektorze IT. Niewiele osób zastanawia się jednak na tym, że pewne elementy z metodyk zwinnych można przenieść zarządzania projektami w branży przemysłowej.

Ale co to właściwie jest? Agile zakłada, że na etapie tworzenia koncepcji bądź projektu nie jest możliwe dokładne zaplanowanie jego przebiegu, a tym bardziej kosztów z tym związanych. Dlatego agile’owy model zarządzania opiera się na iteracyjnym trybie pracy. Na każdym kroku przygotowywania koncepcji, proponowane rozwiązania są konsultowane z klientem. Umożliwia to  dostosowanie odpowiednich rozwiązań do szczegółowych wymagań klienta, zapewniając pełne bezpieczeństwo finansowe projektu. Poprzez przygotowanie szczegółowego harmonogramu prac, a także raportowanie postępów prac, agile’owy model zarządzania jest w pełni transparentny już od pierwszych chwil.

Główną ideą takiego podejścia jest odwrócenie schematu, że klient kupuje produkt, który ma swoją cenę. W modelu agile’owym to klient określa co potrzebuje. Produkt oraz jego cena są wynikową wymagań klienta, a prace projektowe zaczynają się od razu. Nie przechodząc skomplikowanego procesu ofertowego, oszczędzamy cenny czas. Dzięki temu już na pierwszym etapie możliwa jest redukcja kosztów. W końcu czas to pieniądz…

Nierozłącznym elementem pracy w modelu agile powinna być analiza MoSCoW (M – MUST – musi być, S – SHOULD – powinno być, C – COULD – może być ale nie musi, W – WON’T – nie jest potrzebne). Polega ona na priorytetyzowaniu celów oraz rozwiązań finalnie umożliwiających dokładne dostosowanie produktu do potrzeb klienta.

Najlepszym przykładem sukcesu agile’owego podejścia do tworzenia koncepcji jest jeden z naszych klientów. Pierwotnie zakładając budżet projektu na poziomie 200 tys. mógł otrzymać ofertę i tyle wydać. Dzięki agile’owemu  podejściu oraz analizie MoSCoW finalne koszty udało się zredukować o 20%, a klient otrzymał urządzenie „szyte na miarę”, w znacznie krótszym czasie.

W tym przypadku zastosowanie analizy MoSCoW, umożliwiło określenie jakie funkcję są najważniejsze w pierwszej kolejności, a co może zostać wykonane w przyszłości. Bardzo istotne było zawężenie działań do tego co jest najważniejsze w projekcie, co przełożyło się bezpośrednio na realną wartość biznesową.

Warto zadać sobie pytanie, dlaczego nie przenieść zaawansowanych rozwiązań, które sprawdzają się w świecie IT już od lat, również do firm przemysłowych? Czy nie lepiej zamiast mozolnie renegocjować umowy i tracić czas, postawić na interakcje i szybkie reagowanie na zmiany? Zastanów się jak pozytywnie wpłynęłoby na rozwój firmy tworzenie wartościowych i innowacyjnych rozwiązań już od początku tworzenia koncepcji?

4.8/5 - (11 votes)

Udostępnij artykuł: