Ocena ryzyka maszyny w automatyce przemysłowej Ocena ryzyka maszyny to proces analizowania potencjalnych zagrożeń związanych z maszyną lub urządzeniem w miejscu pracy. Jej celem jest identyfikacja i redukcja ryzyka do…
Specjalizujemy się w projektowaniu, integracji i budowie maszyn, urządzeń oraz linii produkcyjnych dla różnych gałęzi przemysłu. Jakie jest zastosowanie robotów przemysłowych, pochodzących z biura konstrukcyjnego IMI-Polska i którym branżom pomagają one w usprawnianiu procesów produkcyjnych?
Spis treści
Robot przemysłowy – definicja
Robot przemysłowy – z definicji – to każde urządzenie automatycznie sterowane, programowalne i wielozadaniowe. Może być maszyną stacjonarną lub mobilną – bez względu na typ posiada wiele zastosowań przemysłowych. W robocie przemysłowym można zmienić funkcje lub ruchy, bez konieczności zmian w strukturze maszyny lub jej układzie sterowania, co odróżnia go od mechanicznych manipulatorów. Zastosowanie robotów przemysłowych jest bardzo szerokie, branże, w których są one stosowane, to m.in. przemysł ciężki, samochodowy, a także branża spożywcza.
Zastosowanie robotów przemysłowych w przemyśle ciężkim
Roboty przemysłowe, stosowane w przemyśle ciężkim, to m.in. wyposażone w różnorodne stanowiska inteligentne linie produkcyjne i technologiczne, w tym stanowiska zrobotyzowane oraz przyrządy spawalnicze. Przemysł ciężki to branża, która zajmuje się produkcją maszyn i półproduktów. Wybór robotów przemysłowych od IMI-Polska do swojego przedsiębiorstwa to gwarancja, że rozwiązania będą szyte na miarę i dopasowane do specyfiki konkretnego podmiotu. Przesłankami, by sięgnąć po nasze produkty, jest bezpieczeństwo finansowe inwestycji, realizacja na czas i w terminie. Stosowane przez nas rozwiązanie inżynierskie, technologie i zintegrowane systemy, są sprawdzone i bezpieczne. Typowymi zagrożeniami w przemyśle ciężkim są szkodliwe czynniki, takie jak wysoka temperatura czy trujące opary. Zastosowanie robotów przemysłowych w miejsce pracowników do procesów, takich jak zalewanie form czy kucie na gorąco, minimalizuje ryzyko szkód.
Zastosowanie robotów przemysłowych w branży automotive
Branża automotive, czyli samochodowa, to kolejni odbiorcy robotów przemysłowych. Korzystanie z takich maszyn poprawia jakość produkcji i jednolitość ich wykonania, ograniczone zostają straty materiału lub inne, wynikające z błędu ludzkiego. W branży automotive roboty przemysłowe wykonują powtarzalne czynności, które wymagają precyzji. Jeśli podczas procesu produkcyjnego zachodzi taka potrzeba, to zmienia się ich właściwości i zaczynają produkować części np. w innym kształcie lub wymiarze. Roboty przemysłowe – w odróżnieniu od pracowników fizycznych – nie potrzebują przerw w pracy, dzięki temu tempo procesów jest na stałym poziomie, łatwiej także zaplanować produkcję oraz zarządzać stanem magazynowym. W branży samochodowej zastosowanie robotów przemysłowych to m.in. spawanie części samochodowych, mocowanie różnych zacisków, lakierowanie karoserii i innych części pojazdu oraz inne roboty malarskie, np. nakładanie podkładu antykorozozyjnego.
Zastosowanie robotów przemysłowych w branży spożywczej
Kolejnym zastosowaniem robotów przemysłowych jest branża spożywcza. W tym wypadku na przestrzeni ostatnich lat przemysł ten bardzo się zmienił i zrewolucjonizował. Wiele procesów produkcyjnych zostało zautomatyzowanych – do wytwarzania produktów, procesu pakowania i paletyzacji stosuje przeróżne nowości z dziedziny automatyki i robotyki. Zastosowanie robotów przemysłowych w branży spożywczej podnosi rentowność produkcji, poprawia ergonomię pracy, a także przesuwa pracowników z obszarów, gdzie wykonywane operacje są monotonne, ciężkie, niebezpieczne lub odbywają się w nieprzyjaznym środowisku, np. bardzo niskiej lub bardzo wysokiej temperaturze. Zastosowanie nowoczesnych maszyn w tej gałęzi przemysłu pozwala obniżyć koszt jednostkowy produktu.
Rodzaje robotów przemysłowych
Poza zastosowaniem w różnych gałęziach przemysłu i branżach, roboty przemysłowe dzielą się także według innej klasyfikacji – mianowicie ich budowy. Podział ten uwzględnia maszyny, takie jak:
roboty przegubowe antropomorficzne – ich budowa przypomina ludzką kończynę, takie roboty stosuje się do przenoszenia, paletyzacji, spawania, zgrzewania, lakierowania i innych czynności,
roboty SCARA – tego typu maszyny – za sprawą trzech osi, z czego dwóch o ruchu obrotowym równoległym względem siebie – stosowane są do montażu i pakowania,
roboty DELTA – zaliczane są do kategorii robotów równoległych. Robot typu delta posiada trzy ramiona rozmieszczone co 120°. Najczęściej ten typ stosuje się do zbierania produktów z taśmy i ich pakowania.
Zobacz także: Automatyka przemysłowa, Przemysł 4.0, Programowanie PLC, Automatyzacja produkcji, Dyrektywa Maszynowa – obowiązki producenta, odpowiedzialność pracodawcy, Przenośniki taśmowe, Linia produkcyjna, Roboty przemysłowe, Instalacje przemysłowe, Biuro konstrukcyjne.