• Dla managera
  • 03.12.2021

Projektowanie 3d

Kilka słów o korzyściach projektowania 3D

Projektowanie 3d jest rozwijane od ponad 40 lat. Dostawcy oprogramowania prześcigają się w rozwiązaniach, jeśli chodzi o przyspieszanie prac rutynowych. Automatyzacja i robotyzacja wielu procesów produkcyjnych to dziś standard w przedsiębiorstwach działających w ramach najróżniejszych gałęzi gospodarki – począwszy od przemysłu ciężkiego, po branżę automotive, na branży farmaceutycznej skończywszy. Budowa linii produkcyjnych opartych o wysoko wyspecjalizowane urządzenia, roboty i stanowiska zrobotyzowane to dziś podstawa bez której nie można mówić o istnieniu Przemysłu 4.0. Jak wygląda automatyzacja w zakresie procesów projektowania?

Rola projektowania w działalności przedsiębiorstwa

Dużą część działalności IMI-Polska stanowi projektowanie i budowa maszyn produkcyjnych oraz projektowanie, tworzenie oraz integracja automatyki przemysłowej. Należy podkreślić, iż robotyzacja oraz automatyzacja poszczególnych procesów technologicznych odgrywa dzisiaj dużą rolę już nie tylko w dużych przedsiębiorstwach, przy produkcji seryjnej, ale coraz częściej stosowania jest w przedsiębiorstwach średnich i małych, również do realizacji zindywidualizowanych zamówień klientów. Redukcja kosztów produkcji, zwiększenie jakości i powtarzalności produkcji, poprawa bezpieczeństwa pracy – to tylko niektóre korzyści, jakie przynosi wdrożenie najnowszych rozwiązań technologicznych, w tym automatyzacji i robotyzacji, do procesu produkcyjnego. IMI-Polska wychodzi naprzeciw klientom z wielu branży, podchodząc do każdego zadania indywidualnie oraz skupiając się na zindywidualizowanych potrzebach swoich klientów, wynikających ze specyfiki konkretnego obszaru gospodarki. Kluczowym etapem każdego projektu realizowanego przez IMI-Polska jest etap prac koncepcyjnych oraz przygotowanie projektu. Dobrze wykonany, czytelny projekt to doskonały punkt wyjścia, bez którego trudno byłoby osiągnąć zadowalające rezultaty.

projektowanie 3d

 

Projektowanie 3D w dobie Czwartej Rewolucji Przemysłowej

Projektowanie maszyn i urządzeń na specjalne zamówienie klienta, nierzadko produkowanych jednostkowo z uwzględnieniem specyficznych wymogów konkretnej branży (np. branży farmaceutycznej) to długotrwały i wieloetapowy proces. W tworzeniu nowoczesnych urządzeń, stanowisk zrobotyzowanych oraz linii produkcyjnych niezwykle pomocne jest projektowanie 3D. Modelowanie trójwymiarowe odbywające się przy użyciu specjalistycznego oprogramowania wyposażonego w wiele różnorodnych narzędzi i funkcji znacznie przyspiesza prace projektowe oraz minimalizuje ryzyko ewentualnej pomyłki. W ramach swojego biura konstrukcyjnego IMI-Polska realizuje między innymi prace koncepcyjne tworząc wirtualne prototypy urządzeń w oprogramowaniu CAD 3D . Należy pamiętać o tym, iż właściwie przemyślany projekt daje możliwość konstruowania kosztów już na początkowym etapie prac koncepcyjnych.

Projektowanie 3d: korzyści

Modelowanie trójwymiarowe, w porównaniu z projektowaniem 2D daje dużo więcej możliwości, a przy tym nie wymaga od konstruktora tak rozwiniętej wyobraźni przestrzennej. Projektowanie w programie CAD 3D jest niezwykle przydatne jeśli chodzi o wykrywanie ewentualnych błędów konstrukcyjnych, co wynika z możliwości sprawdzenia wirtualnych prototypów jeszcze na etapie projektowym. To z kolei pozwala uniknąć niepotrzebnych wydatków, związanych z ewentualnym wyprodukowaniem urządzenia, które następie wymagałoby poprawek czy udoskonaleń. Projektowanie 3D pozwala ponadto dokonać symulacji prac projektowanych konkretnych urządzeń. Dzięki zastosowaniu aplikacji  możliwe jest między innymi bezpośrednie i parametryczne modelowanie bryłowe czy też przeprowadzanie analiz metodą elementów skończonych (MES). Trójwymiarowe modelowanie daje też informacje na temat naprężeń i odkształceń, wywoływanych przez konkretny element podczas jego pracy. Dzięki takiej analizie zniwelowane zostaje ryzyko uszkodzenia poszczególnych części linii produkcyjnej podczas pracy w rzeczywistych warunkach. Projektowanie powierzchniowe czy też hybrydowe umożliwia tworzenie projektów w wielu branżach, m.in. automotive czy w przemyśle ciężkim. Modelowanie trójwymiarowe przy użyciu oprogramowania CAD 3D daje też możliwość zastosowania projektowania parametrycznego a ponadto umożliwia niezwykle szybkie i sprawne wprowadzanie ewentualnych zmian w projekcie.

Zobacz także:

  1. Instalacje przemysłowe
  2. Kim jest integrator automatyki przemysłowej?
  3. Roboty przemysłowe
  4. Programowanie PLC
  5. Projektowanie instalacji elektrycznych – maszyny
  6. Automatyzacja produkcji
  7. Linie produkcyjne i technologiczne
  8. Przyrządy spawalnicze
  9. Relokacja maszyn i urządzeń
  10. Certyfikacja maszyn CE

 

 

 

4.9/5 - (8 votes)

Udostępnij artykuł: