• Dla managera
 • 03.11.2021

Maszyny specjalne

Maszyny specjalne

Branża spożywcza, przemysł ciężki czy też automotive – wszędzie tam na dobre zagościły dziś rozwiązania Czwartej Rewolucji Przemysłowej, czyli automatyzacja, robotyzacja oraz wykorzystanie wysoko wyspecjalizowanych maszyn, które potrafią w sprawny i skuteczny sposób przeprowadzić procesy produkcyjne. Jeden z filarów Przemysłu 4.0 stanowią maszyny specjalne, dzięki którym procesy technologiczne przeprowadzane są dużo szybciej i skuteczniej, generując przy tym większe zyski oraz doskonale zastępując pracę ludzkich rąk.

 Projektowanie i budowa linii produkcyjnych 

Jednym z filarów działalności IMI- Polska jest projektowanie i budowa linii produkcyjnych, wyspecjalizowanych maszyn, robotów czy też stanowisk zrobotyzowanych. Maszyny specjalne to jeden z filarów współczesnych procesów technologicznych i jednocześnie gwarant doskonałej jakości produkcji. Dostosowanie maszyn do konkretnej branży oraz sprawna integracja poszczególnych elementów procesu technologicznego to czynniki bez których nie może być mowy o dobrze funkcjonującej, nowoczesnej produkcji przemysłowej. Każda branża charakteryzuje się swoimi indywidualnymi cechami, jednak niektóre elementy procesu produkcyjnego są na tyle uniwersalne, że znajdują zastosowanie w wielu gałęziach gospodarki – paletyzacja, spawanie czy też obróbka metali to tylko niektóre z nich. We wszystkich tych procesach niezastąpione są nowoczesne maszyny, usprawniające poszczególne procesy, co z kolei znajduje przełożenie na ogólną jakość produkcji, możliwości wytwórcze a także zwiększa zyski przedsiębiorstwa.

maszyny spcjalne

 

Obróbka metali – maszyny specjalne do zadań specjalnych

Obróbka metali to nieodzowny element procesu produkcyjnego w wielu branżach (np. automotive czy też w przemyśle ciężkim). W ramach swojej szerokiej oferty usług IMI-Polska proponuje między innymi szereg usług związanych z obróbką skrawaniem, toczeniem czy też frezowaniem. Dobrze wyposażony park maszynowy oraz biuro konstrukcyjne zatrudniające doświadczonych inżynierów mechaników, elektryków oraz automatyków to gwarancja najwyższej jakości usług w tym zakresie. Specjalistyczny sprzęt umożliwia obróbkę szerokiej gamy materiałów: konstrukcji stalowych, stali nierdzewnej, mosiądzu, brązu, miedzi, aluminium czy też tworzyw sztucznych. Nasza oferta rozciąga się też na usługi związane ze szlifowaniem, nawiercaniem czy też gwintowaniem różnych powierzchni, a także wyżarzanie i hartowanie. Połączenie możliwości jakie dają specjalistyczne maszyny z wiedzą oraz najnowszym oprogramowaniem i technologią to gwarancja kompleksowych usług na najwyższym poziomie, które znajdą zastosowanie zarówno dla produkcji wieloseryjnej, jak również jednostkowej.

Automatyzacja i robotyzacja paletyzacji

Proces paletyzacji, podobnie jak obróbka metali, jest powszechnie stosowana w wielu przedsiębiorstwach. Dzięki paletyzacji możliwy jest bezpieczny i wygodny transport załadunku, zwłaszcza tego o regularnych kształtach. Paletyzacja stosowana jest na dużą skalę choćby w branży spożywczej czy chemicznej, w których załadunek ma często regularny kształt i pakowany zostaje w kartony lub inne pojemniki, które łatwo się paletyzują. Dzięki zastosowaniu specjalnych maszyn, proces paletyzacji może zostać znacznie usprawniony. Robotyzacja paletyzacji niesie ze sobą zwiększenie wydajności pracy, oszczędność czasu oraz pieniędzy. Zastąpienie czynnika ludzkiego na tym etapie procesu produkcyjno-logistycznego to też zmniejszenie ryzyka wystąpienia ewentualnych wypadków przy pracy przy jednoczesnej możliwości wykorzystania pracy ludzkich rąk do innych celów. Ponadto robotyzacja i automatyzacja paletyzacji pozwala na dopasowania parametrów maszyny do konkretnych potrzeb wynikających z rodzaju i ilości paletyzowanego ładunku

Specjalne maszyny spawalnicze

Przyrządy spawalnicze to nieodłączny element wielu przedsiębiorstw produkcyjnych z różnorodnych branży. Spawanie odbywające się z udziałem pracowników fizycznych nie może równać się z tym, wykonywanym przez maszyny specjalne, wykonujących swoją pracę z niezwykłą precyzją. Automatyzacja procesu spawania przy użyciu specjalistycznych maszyn to gwarancja pożądanej powtarzalności procesu, jego zwiększona szybkość i skuteczność. Innowacyjne przedsiębiorstwa, niezależnie od ich wielkości, działające w ramach najróżniejszych gałęzi gospodarki, wykorzystują dziś powszechnie nowoczesne maszyny spawalnicze. Takie maszyny specjalne pozwalają ponadto zminimalizować skutki skurczu spawalniczego, sprawiając, że produkt finalny wykazuje mniejszą podatność na ewentualne zniekształcenia, które mogą być skutkiem zastosowania wysokiej temperatury w procesie spawania. Zastąpienie czynnika ludzkiego w procesie spawania wyspecjalizowanymi robotami przemysłowymi umożliwia uzyskanie idealnej struktury o pożądanym poziomie sztywności.

Zobacz także:

 1. Automatyka przemysłowa
 2. Automatyzacja produkcji
 3. Automatyzacja procesu spawania
 4. Kim jest integrator automatyki przemysłowej?
 5. Automatyzacja procesów produkcyjnych
 6. Dyrektywa Maszynowa – obowiązki producenta, odpowiedzialność pracodawcy
 7. Certyfikacja maszyn CE
 8. Obliczenia wytrzymałościowe
 9. Projektowanie i budowa maszyn przemysłowych
 10. Linie produkcyjne i technologiczne

 

4.7/5 - (11 votes)

Udostępnij artykuł: