• Dla inżyniera
  • 28.01.2021

Obróbka skrawaniem w Krakowie – na czym polega cały proces?

Możliwość kształtowania metali, ale także tworzyw sztucznych, drewna, szkła czy nawet kamienia, jest procesem wymagającym wykorzystania profesjonalnych maszyn. Przy takich pracach liczy się precyzja, której nie można uzyskać poprzez użycie prostych narzędzi. Obróbka skrawaniem umożliwia uzyskanie bardzo dużej dokładności na kształtowanych materiałach.

Jak dokładnie działa obróbka skrawaniem?

Standardową metodą obróbki skrawaniem wiórową są toczenie, frezowanie. Wykorzystując możliwości obróbki skrawaniem, która jest jednym z rodzajów obróbki ubytkowej, można dowolnie kształtować powierzchnię wielu materiałów. Nadmiar surowca zostaje systematycznie skrawany, do momentu uzyskania pożądanej wielkości i faktury danej powierzchni. Poszczególne warstwy, nazywane naddatkiem, są usuwane i zamieniane w wióry. Do pracy można wykorzystać wiele narzędzi – mniej lub bardziej precyzyjnych, wymagających różnego wkładu pracy.

Ze względu na stały rozwój tej dziedziny przemysłowej, obróbce skrawaniem poddawane są przeróżne materiały. Mogą to być metalowe pręty, blacha i kształtowniki. W dużych zakładach produkcyjnych wykorzystuje się maszyny będące automatami, półautomatami lub tradycyjny sposób obróbki. Do jednej z najpopularniejszych metod należy obróbka skrawaniem CNC. Za cały proces odpowiadają wydajne roboty przemysłowe.

Przed rozpoczęciem pracy niezwykle istotne jest ustalenie parametrów skrawania. To jedno z największych wyzwań, przed którymi staje tokarz lub frezer. Najważniejszymi atrybuty to posuw oraz obroty narzędzia, znakowane kolejno jako f i n. Oprócz tego należy uwzględnić ilość ostrzy narzędzia (Z).

Obróbka CNC

Sam skrót CNC pochodzi z angielskiego Computerized Numerical Control, co oznacza, że maszyną steruje się z poziomu komputera. Taki system jest w stanie zapewnić bardzo dużą precyzję pracy i sprawdzi się w przypadku urządzeń, które muszą zostać wykonane zgodnie ze ściśle określoną dokumentacją. W efekcie można otrzymać idealne odwzorowanie wielkości i kształtu przyjęte w projekcie.

Poza uzyskaniem wyżej wskazanych elementów, obróbka skrawaniem CNC to znacznie więcej korzyści. Metoda pozwala na dokładne skrawanie także krawędzi, co często jest bardzo cenioną możliwością. Dzięki temu nietrudno uzyskać odpowiednią fakturę, obróbkę rowków i kanalików, a także powierzchni kształtowych. Cały proces rozpoczyna się od stworzenia na komputerze projektu, według którego ma zostać wykonana obróbka skrawaniem. Kolejny etap to przeniesienie projektu na postać planu sterowania narzędziami, a dopiero później rozpoczęcie pracy z wyznaczonym tworzywem.

Warto nadmienić, że obróbka skrawaniem umożliwia znacznie sprawniejszą i łatwiejszą metodę pracy z metalami. W równym stopniu zmniejszają się ogólne koszty pracy oraz czas, jaki trzeba poświęcić na obsługę maszyny. Wystarczy dobrze raz zaprogramować urządzenie, aby mogło cyklicznie powielać ustalony schemat pracy. Przekłada się to bezpośrednio na otrzymanie dużej ilości powtarzalnych produktów. Połączenie doskonałej precyzji maszyny z nowoczesnym układem sterowania, pozwala uzyskać niezwykle dokładne obrobienie każdego materiału.

Zobacz także:

  1. Automatyzacja produkcji,
  2. Automatyzacja procesu spawania,
  3. Kim jest integrator automatyki przemysłowej?,
  4. Automatyzacja procesów produkcyjnych,
  5. Dyrektywa Maszynowa – obowiązki producenta, odpowiedzialność pracodawcy.
4.8/5 - (13 votes)

Udostępnij artykuł: