• Dla managera
  • 25.08.2021

Paletyzacja

Paletyzacja

Dzięki zastosowaniu najnowszych technologii wiele elementów procesu produkcyjnego może zostać wykonana szybciej i precyzyjniej. Jednym z rozwiązań, na które warto postawić jest paletyzacja robotem, która przyniesie przedsiębiorstwu wiele korzyści.

Najnowsze technologie usprawniające proces produkcji

Automatyzacja i robotyzacja produkcji przynoszą wiele korzyści zarówno, dużym, jak i mniejszym przedsiębiorstwom. Roboty przemysłowe, stanowiska zrobotyzowane i wysoko zautomatyzowane linie produkcyjne to dziś nieodłączne elementy wielu przedsiębiorstw skrojonych na miarę Czwartej Rewolucji Przemysłowej. Przemysł ciężki, branża automotive, branża chemiczna czy farmaceutyczna – wszędzie tam automatyzacja produkcji jest dziś na porządku dziennym. Wysoko rozwinięte technologie dają nam dziś gros możliwości z których warto skorzystać w celu zwiększenia jakości, wydajności i bezpieczeństwa produkcji. Automatyzacja i robotyzacja są możliwe na większości etapów produkcyjnych, coraz częściej zastępując na tym polu prace fizyczną wykonywaną przez ludzi, ale również współpracując z nimi. Przemysł 4.0. stawia sobie bowiem za cel nie tyle, całkowite wyparcie pracy ludzkich rąk, co integrację pracy ludzi z pracą maszyn. Wdrożenie rozwiązań automatyki i robotyki jest niezbędnym wymogiem stworzenia przedsiębiorstwa, które będzie z jednej strony dopasowane do realiów współczesnego świata, z drugiej zaś, będzie szybko reagować na konieczność prowadzenia zmian na poszczególnych etapach procesów.

paletyzacja

 

Paletyzacja: w większości branży

Paletyzacja, czyli układanie ładunku na paletach w celu jego zmagazynowania lub transportu to czynność, która wykonywana jest codziennie w wielu przedsiębiorstwach z najróżniejszych branży. Pozwala ona na przechowywanie ładunku w wygodny i bezpieczny sposób, a także umożliwia jego bezpieczny transport. Jest ona powszechnie stosowana m.in. w branży spożywczej czy chemicznej i dotyczy zwłaszcza ładunku o regularnych kształtach, często pakowanego w kartony, kanistry czy inne pojemniki, które łatwo się paletyzują. Dzięki paletyzacji usprawniony zostaje proces pakowania oraz możliwe jest pełne wykorzystanie przestrzeni załadunkowej, co z kolei znacznie redukuje koszty transportu. Sam proces paletyzacji warto usprawnić wykorzystując najnowsze osiągnięcia technologiczne i stawiając na robotyzację. Paletyzacja robotem stosowana jest na szeroką skalę w wielu przedsiębiorstwach, niosąc ze sobą duże oszczędności czasu, pieniędzy oraz zwiększając wydajność pracy. Dzięki robotyzacji tego procesu praca ludzi może zostać spożytkowana w innym celu. Ponadto robotyzacja procesu paletyzacji znacznie ogranicza ewentualne ryzyko wystąpienia wypadków przy pracy i jest doskonałą alternatywą dla monotonnej i ciężkiej pracy ludzkiej. Aktualnie paletyzacja to jeden z najczęściej robotyzowanych procesów w zakładach przemysłowych.

Pozostałe korzyści z robotyzacji paletyzacji

Poza wspomnianymi już zaletami paletyzacji robotem, usprawnienie tej części procesu produkcyjno-logistycznego jest możliwość dopasowania parametrów robota do zindywidualizowanych potrzeb wynikających z rodzaju i ilości paletyzowanego ładunku. Zastosowanie robotów przemysłowych skrojonych na miarę pozwala czerpać maksymalne korzyści z każdego etapu produkcji. Warto skorzystać z usług profesjonalnej firmy, która oferuje projektowanie maszyn przemysłowych skrojonych na miarę Czwartej Rewolucji Przemysłowej, budowę linii produkcyjnych, budowę maszyn produkcyjnych wysokiej jakości, wykorzystującej najnowsze osiągnięcia z dziedziny automatyzacji i robotyzacji. Stanowiska zrobotyzowane zaprojektowane przez biuro konstrukcyjne składające się z najlepszych specjalistów to gwarancja profesjonalizmu i inwestycja, która się opłaci. Roboty przemysłowe zapewniają powtarzalną jakość, obniżają koszty produkcji czy transportu, wpływają na zwiększenie wydajności procesów produkcyjnych, a także uniezależniają poszczególne etapy produkcji od pracy człowieka. Zaprojektowane przez nas maszyny przemysłowe oraz stanowiska zrobotyzowane (w tym stanowiska do paletyzacji) zostają dostosowane do konkretnych potrzeb konkretnego przedsiębiorstwa.

Zobacz także:

  1. Automatyka przemysłowa
  2. Automatyzacja produkcji
  3. Automatyzacja procesu spawania
  4. Kim jest integrator automatyki przemysłowej?
  5. Automatyzacja procesów produkcyjnych
  6. Dyrektywa Maszynowa – obowiązki producenta, odpowiedzialność pracodawcy
  7. Certyfikacja maszyn CE
  8. Obliczenia wytrzymałościowe
  9. Projektowanie i budowa maszyn przemysłowych
  10. Linie produkcyjne i technologiczne
4.6/5 - (10 votes)

Udostępnij artykuł: