• Dla managera
  • 12.10.2021

Robot spawalniczy – korzyści z robotyzacji procesu spawania

Robot spawalniczy – Jakie korzyści może przynieść robotyzacja procesu spawania?

Robotyzacja procesów produkcyjnych to kierunek, w którym warto podążać, jeśli pragniemy dostosować przedsiębiorstwo do realiów współczesnej gospodarki, bazującej na osiągnięciach Czwartej Rewolucji Przemysłowej. Automatyzacja i robotyzacja poszczególnych elementów procesu technologicznego to wiele korzyści dla przedsiębiorców, jak i samego procesu produkcyjnego. Robot spawalniczy to tylko element układanki jaką jest automatyzacja tego procesu.

Czym jest robotyzacja procesu spawania?

Modernizacja procesów wytwórczych obejmuje wiele elementów, a jednym z nich jest robotyzacja procesu spawania. Spawanie przy zastosowaniu specjalistycznych robotów to rozwiązanie, które sprawdzi się zarówno w dużych przedsiębiorstwach, ale z powodzeniem można je też zastosować w firmach działających na mniejszą skalę. Takie branże jak automotive czy przemysł ciężki wykorzystują procesy spawania na szeroką skalę. Wprowadzenie najnowszych rozwiązań technologicznych w tym zakresie to inwestycja, która pozwoli dopasować przedsiębiorstwo do wymogów Przemysłu 4.0. Robot spawalniczy to rozwiązanie opłacalne zarówno w kontekście produkcji seryjnej, jak również w przypadku produkcji zindywidualizowanych wyrobów tworzonych na konkretne zamówienie klienta. Współczesna zaawansowana technologia sprawia, że robotyzować i automatyzować można dzisiaj naprawdę wiele procesów, wśród nich również te najbardziej skomplikowane i nietypowe.

robot spawalniczy

 

Robot spawalniczy i jego rola

Jako że spawanie odgrywa kluczową rolę w wielu procesach produkcyjnych w licznych branżach, robotyzacja tego procesu przekłada się na ogólne przyspieszenie procesu technologicznego, co z kolei skutkuje zwiększeniem globalnej wydajności, polepszeniem jakości produkcji oraz, co równie istotne, generuje znaczne oszczędności. Wysokojakościowa produkcja w takich branżach jak automotive, branża elektrotechniczna czy też w przemyśle ciężkim nie byłaby możliwa bez robotyzacji procesu spawania. Spawanie wymaga dużej precyzji oraz umiejętności, a współczesny robot spawalniczy potrafi w doskonały sposób zastąpić pracę ludzkich rąk w tym zakresie. Nowoczesne roboty spawalnicze wraz z odpowiednim oprzyrządowaniem wykazują się dużą skutecznością oraz szybkością działania, wykonując szereg czynności składających się na proces spawania. Roboty przemysłowe wraz z dodatkowym oprzyrządowaniem zintegrowane z pracą ludzką (w zakresie sterowania maszynami), wpływa na unowocześnienie produkcji w wielu gałęziach gospodarki. Wprowadzenie takich nowoczesnych rozwiązań przynosi wymierne korzyści i gwarantuje produkcję wysokiej jakości. IMI-Polska posiada wieloletnie doświadczenie w konstruowaniu maszyn, urządzeń oraz całych linii produkcyjnych i technologicznych, dopasowanych do indywidualnych potrzeb klientów działających w najróżniejszych gałęziach gospodarki.

Jakie korzyści niesie robotyzacja procesu spawania?

Robot spawalniczy pozwala osiągnąć niezwykle dokładne i estetyczne złącza w szybkim tempie. Dzięki zastąpieniu czynnika ludzkiego maszyną na tym etapie procesu technologicznego, następuje ograniczenie kontaktu pracowników ze środowiskiem pracy, które może zagrażać ich zdrowiu. Precyzja i szybkość spawania robotem przyczynia się do minimalizacji użycia materiałów spawalniczych, a tym samym generuje mniej odpadów i odprysków. Ponadto robotyzacja procesu spawania daje możliwość większej kontroli nad jego poszczególnymi parametrami. Spawanie przy użyciu zaawansowanych technologicznie robotów to ponadto duża wydajność, co wiąże się z faktem, iż maszyna  – w przeciwieństwie do ludzi – może pracować bez przerwy 24 godziny na dobę bez straty dla jakości i szybkości całego procesu. Roboty spawalnicze minimalizują też skutki tzw. skurczu spawalniczego, dzięki czemu produkt finalny wykazuje mniejszą podatność na ewentualne zniekształcenia, które mogą być skutkiem zastosowania wysokiej temperatury w procesie spawania. Wyposażenie przedsiębiorstwa w zaawansowane technologicznie stanowiska zrobotyzowane, w tym w roboty spawalnicze, to z pewnością inwestycja, która się opłaci, przynosząc wielowymiarowe korzyści.

Zobacz także:

  1. Automatyka przemysłowa
  2. Automatyzacja produkcji
  3. Automatyzacja procesu spawania
  4. Kim jest integrator automatyki przemysłowej?
  5. Automatyzacja procesów produkcyjnych
  6. Dyrektywa Maszynowa – obowiązki producenta, odpowiedzialność pracodawcy
  7. Certyfikacja maszyn CE
  8. Obliczenia wytrzymałościowe
  9. Projektowanie i budowa maszyn przemysłowych
  10. Linie produkcyjne i technologiczne
4.7/5 - (15 votes)

Udostępnij artykuł: