• Aktualności
  • 21.10.2022

Leasing maszyn dedykowanych

Mikołaj Łagowski

Leasing maszyn dedykowanych

 

W artykule omówimy leasing maszyn dedykowanych. Chcesz rozwijać biznes poprzez inwestycję w maszyny na indywidualne zamówienie i automatykę przemysłową? Leasing bardzo ułatwia ich zakup.

Leasing maszyn dedykowanych – dlaczego warto?

Leasing maszyn dedykowanych pomaga firmom usprawnić proces produkcji. To nowoczesny i tani sposób na finansowanie maszyn i urządzeń. Dzięki leasingowi:

  • Zapłacisz niższe podatki. Wybierając leasing operacyjny z każdej opłaty leasingowej odliczysz VAT i zaliczysz w koszty uzyskania przychodu kwotę netto. Jeśli wybierzesz leasing finansowy cały VAT odliczysz jednorazowo, kosztem podatkowym będą odsetki leasingowe oraz amortyzacja przedmiotu leasingu.
  • Ujmiesz maszynę w kosztach firmy nawet 2 razy szybciej niż kupując za gotówkę. Zamiast amortyzować maszynę 7 lub 10 lat w leasingu maszyn wystarczą 3 lub 4 lata finansowania.
  • Nie obniżasz zdolności kredytowej swojej firmy. Płatności rat leasingowych obniżają dochód tylko dla celów podatkowych. Leasing operacyjny maszyn jest zobowiązaniem pozabilansowym, a zatem firma nadal wykazuje dobre wyniki związane z prowadzoną działalnością.
  • Ograniczysz formalności, zwłaszcza w porównaniu do kredytu. W zależności od procedury oceny leasingu maszyn dedykowanych okazujesz tylko fakturę pro forma ze specyfikacją techniczną maszyny, wypełniasz wniosek leasingowy i ewentualnie załączasz wyniki finansowe za poprzedni i bieżący rok obrachunkowy. Ocena trwa najczęściej około tygodnia.
  • Usprawnisz produkcję firmy bez konieczności inwestowania wysokich środków własnych, musisz tylko dysponować kwotą na pierwszą wpłatę do leasingu maszyn.

Jakie maszyny wyleasingujesz?

Leasing maszyn dedykowanych obejmuje bardzo szeroki asortyment. Począwszy od typowych przedmiotów, jak automatyka przemysłowa, roboty przemysłowe i stanowiska zrobotyzowane, a skończywszy na specjalistycznych maszynach i urządzeniach, jak budowa leasing linii technologicznych na indywidualne zamówienie. Czasami leasing linii produkcyjnych wiąże się z utrudnieniami, zwłaszcza gdy chodzi o leasing pierwszej linii produkcyjnej w firmie. Ważne, żeby maszyny dedykowane były związane z prowadzoną działalnością firmy.

Leasing maszyn dedykowanych – ważny jest producent maszyn przemysłowych

Leasingodawcy, podobnie jak kupujący, zwracają uwagę kto jest producentem leasingowanych maszyn przemysłowych, zwłaszcza gdy chodzi o leasing maszyn dedykowanych. To zrozumiałe, że zakup maszyn od firmy długo działającej na rynku, z wieloma zakończonymi sukcesem wdrożeniami wiąże się z mniejszym ryzykiem, niż zakup od młodej, małej firmy nieznanej leasingodawcy.

Produkcja maszyn przemysłowych wiąże się z płatnościami w transzach. Decydując się na leasing maszyn dedykowanych na początek leasingobiorca (lub leasingodawca – w zależności od ustaleń) wpłaca zaliczkę na rozpoczęcie produkcji. Następnie firma leasingowa płaci do 90% przed wysyłką do leasingobiorcy i ostatnie 10% po montażu i uruchomieniu w jego hali. Do czasu uruchomienia nie wiadomo czy producent dostarczy działającą maszynę. Dlatego bezpieczniej dokonać zakupu u sprawdzonego producenta.

Oceniając wniosek leasingowy na maszyny dedykowane firma leasingowa zwraca uwagę na:

  • leasingobiorcę – czy działa w odpowiedniej skali, jest wiarygodnym płatnikiem i ma zdolność leasingową,
  • przedmiot leasingu – wielkość rynku wtórnego, z jaką utratą wartości wiąże się jego sprzedaż na rynku wtórnym i jak długo potrwa,
  • dostawcę / producenta maszyn – czy wyprodukuje i dostarczy w terminie działającą maszynę, zapewni gwarancję i serwis, czy wykonał już podobne realizacje.

Łatwo wywnioskować, że w leasingu maszyn dedykowanych przyznanie finansowania zależy od leasingobiorcy i producenta.

Leasing maszyn dedykowanych – parametry leasingu

materiał we współpracy z leason.pl

 

Zobacz także:

  1. Automatyzacja procesu spawania
  2. Automatyzacja produkcji
  3. Kim jest integrator automatyki przemysłowej?
  4. Automatyzacja procesów produkcyjnych
  5. Automatyka przemysłowa
  6. Projektowanie instalacji elektrycznych – maszyny
  7. Prefabrykacja szaf sterowniczych – dlaczego warto stosować standardy?
  8. Programowanie PLC
  9. Maszyny specjalne
  10. Design for Assembly, automatyzacja produkcji
4.8/5 - (6 votes)

Udostępnij artykuł: